“Baktığım Yerden Bak”

Grafik sanatçısı Devrim Gülşen, zamanın ve mekanların ötesinde grafik unsurları ana tema olarak kullandığı sergisiyle,  21 Ocak’tan itibaren Arnavutköy Joint Idea’da sanatseverlerle buluşacak.

Joint Idea’nın ilk üyelerinden ve aynı zamanda ortak çalışma ruhuna gönül verenlerden Devrim Gülşen, grafik tasarımcılığının yanı sıra fotoğrafçı kimliği ile ön plana çıkan bir isim. Grafik tasarımcısı olarak fotoğraf ve grafiğin hayatında hep  iç içe ve birbirlerini destekleyen araçlar olduğunu söyleyen Devrim Gülşen, “bu fotoğrafları çekerken esas görmek istediğim, karenin içine giren tek tek öğelerin dışında grafik bir bütünlük yakalamaktı. Bu koleksiyonu oluştururken özellikle buna dikkat ettim” diyor.  Sanatçı şehirlere ve insanlara daha farklı bir açıdan bakarken, sanatseverleri de baktığı yerden görmeye davet ediyor.  Sergiyi 1 Şubat tarihine kadar Arnavutköy Joint Idea’da gezebilirsiniz.

Devrim Gülşen

“Grafik benim için sadece yaptığım iş olmadı, her zaman hayatımın merkezinde yer aldı.  Zaman ilerledikçe grafik tasarımcı olarak düşüncelerimi ve duygularımı görsel hale dönüştürmeyi öğrendim ve bu benim becerim haline dönüştü. Bazen hiç konuşmadan sadece fotoğraf ve grafikle hayatımı geçirebileceğimi bile düşünüyorum (tabii ki imkansız).  

Fotoğraf önceleri mesleğimin bir parçasıyken kısa süre içinde kendimi ifade edebildiğim bir hal aldı. Grafik ile fotoğrafı hiçbir zaman birbirinden ayırmadım. Çektiğim kareler grafik bakış açımı fotoğraflarıma yansıtıyordu. 

Grafik düşüncelerimin akışını ifade ederken fotoğraf bunu anlar düzeyinde yansıtabildiğim bir araçtı. Bu tamamen bir fikri zihninizde tasarlarken onunla aktarabileceğiniz bir şeyinizin olup olmamasıyla ilgili bence. Bu yüzden bir şeyler aktarabileceğimi düşündüğüm işler yapmaya çalışıyorum. Bunu yaparken de grafik ve fotoğrafı kullanıyorum.”