24 Nisan 2017

OGAD VE JOINT IDEA, 40 GÖNÜLLÜ SANATÇIYLA BİRLİKTE DÜZENLEDİKLERİ “DÜŞSEL MANİFESTO” SERGİSİYLE OTİZMLİ ÇOCUKLAR VE AİLELERİ İÇİN SANAT YOLUYLA UMUT OLACAKLAR.

2013 yılında otizmli çocukları ve ailelerini güçlendirmek ve toplumu otizm konusunda bilinçlendirmek amacıyla kurulan Otizm Güçlü Aile Derneği (OGAD), otizme dikkat çekmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. Sergiden elde edilen gelir, otizmli çocukların ve ailelerinin yararlanacağı Aile Danışma ve Eğitim Merkezi’nin kurulması amacıyla kullanılacak.

Joint Idea ve Otizm Güçlü Aile Derneği (OGAD) birlikte otizmli çocuklara ve ailelerine destek veren bir projeye imza attı. Bu sosyal sorumluluk projesi kapsamında; OGAD yararına Joint Idea Kanyon’da 28 Nisan’da açılacak sergi için birçok ünlü Türk ressamı eserlerini bağışlarken, sergi öncesinde sanatçılar otizmli ve olağan gelişim gösteren çocuklarla birlikte kaynaştırma ortamında atölye çalışmaları yaptılar. Atölye çalışmaları sonucunda hazırlanan resimler, maskeler ve seramik objeler ile birlikte sanatçıların bağışladıkları eserler  sergide satışa sunulacak. Kısa vadede açılması planlanan Aile Danışma ve Eğitim Merkezi’ne  kaynak sağlamak amacıyla sergiden elde edilecek gelir OGAD’a bağışlanacak.

Bu projenin kamuoyunun dikkatini otizmli çocuklara çekebileceğini vurgulayan OGAD Kurucu Başkanı Demet Uyar otizmli çocukların gelişimi için önce ailelerin bilinçlendirilmesinin ve ebeveyn eğitiminin gerekli olduğunun altını çizerek “Otizmli çocukların topluma kazandırılması için ailelere büyük sorumluluklar düşüyor. Bu konuda OGAD olarak bir çok adım attık ve atmaya devam ediyoruz. Türk sanatçılarla yapılan bu çalışma dünyaya örnek olacaktır” şeklinde konuştu.

ABD’de yapılan son araştırmaya göre (CDC-The Centers for Disease Control and Prevention) her 68 çocuktan birine otizm teşhisi konuyor. Geçmişe göre bu oranlar yükseliş eğiliminde. Otizm tanısı almış çocuklar için kanıtlanmış tek tedavi yöntemi ise yoğun eğitimdir. Türkiye’de, 18 yaşın altında 352 bin otizmli çocuk ve genç olmasına rağmen bunların sadece 21 bini eğitim alabiliyor. Bu alandaki boşluğu bir parça doldurmak amacıyla OGAD bir Aile Danışma ve Eğitim Merkezi kurmaya karar verdi. Bu merkezde hem aileler çocuklarının gelişimi için uzmanlardan öneriler ve eğitimler alabilecek, hem de otizmli çocuklar ve olağan gelişim gösteren kardeşlerinin ve akranlarının kaynaştırma yöntemiyle bir arada çeşitli atölyelere katılarak gelişim sağlayacakları bir ortam yaratılacaktır.

Küratörlüğünü Meryem Sultuybek’in üstlendiği “Düşsel Manifesto” sergisi Joint Idea  sponsorluğunda 28 Nisan-12 Mayıs 2017 tarihleri arasında Kanyon’da gerçekleşiyor.

Sergiye eserleriyle destek veren otizm dostu sanatçılar şöyle;

Akın Ekici, Arden Oluk, Aslı Özok, Barış Sarıbaş, Burcu Ürgüt, Ceyda Kalyoncu, Ceylan Boğazköy, Devrim Erbil, Dilara Aygün, Doğanay Kadayıfçı, Ebru Yolver, Eda Su Neidik, Erhan Cihangiroğlu, Esra Üner, Figen Hatipoğlu, Funda Tokalı, Gamze Civelekoğlu, Genco Gülan, Hayrettin Atılgan, Hülya Küpçüoğlu, Kerem Şanlıman, Melek Toraman, Memduh Kuzay, Merve Turan, Metin Tütün, Murat Fatih Mısırlı, Nazan Pamuk, Naz Sirmen, Neriman Şairoğlu, Nermin Tarakçı, Özen Gün, Pınar du Pre, Pınar Kanber, Songül Terlemez, Taylan Mintaş, Umay Aydemir, Yiğit Yazıcı, Zehra Derinöz, Zekiye Tellioğlu, Zeynep Şimşek

Otizm Güçlü Aile Derneği (OGAD) Hakkında:

OGAD otizm spektrum bozukluğundan etkilenmiş çocukları ve ailelerini eğiterek ve koçluk yaparak desteklemeyi, otizmle baş edebilmek için güçlendirmeyi ve toplumu otizm konusunda bilinçlendirmeyi hedefleyen bir dernektir. En büyük hayali ise otizmli çocuklar için, normal gelişim gösteren akranlarıyla birlikte eğitim görebilecekleri bir okul açabilmek; ileride de bunu bir yaşam köyüne dönüştürebilmektir.

Web Sitesi:                                   http://www.ogad.org/

Facebook:                                     https://www.facebook.com/OGADOtizmDernegi

Twitter:                                        https://twitter.com/OGADOtizm

Instagram:                                   https://instagram.com/ogad_otizmgucluailedernegi