“HANGAR’DA KARMA”

KARMA RESİM SERGİSİ

Joint Idea, Türk çağdaş resim sanatının en başarılı isimlerinin eserlerinden oluşan karma bir resim sergisine ev sahipliği yapıyor.

Altı farklı tarz ve altı farklı dünyadan oluşan bu özel seçki ile sizlere karnaval tadında bir sanat gezmesi vadediyor.

23 Mayıs Pazartesi akşamı 19.30-22.30 saatleri arasında Arnavutköy Joint Idea’da küratörlüğünü Meryem Sultuybek’in yaptığı,

Cömert Doğru, İlke Kutlay, Burcu Ürgüt, Pınar Du Pre, Serdar Akkılıç ve Dilara Aygün’ün resimlerinden oluşan “Hangar’da Karma” isimli karma resim sergisinin açılışına davetlisiniz.

Sergiyi 5 Haziran’a kadar gezebilirsiniz.

BURCU ÜRGÜT

1984 senesinde Aydın’ın Nazilli ilçesinde doğdu. İlk ve orta eğitimini burada tamamladıktan sonra İzmir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Resim Bölümü’nü kazandı. 2002 senesinde lise eğitimini tamamlayıp aynı sene Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Çizgi Film Animasyon Bölümü’nü kazandı. 2006’da mezuniyetine birkaç ay kala, Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen Zlinsky Sinema ve Çizgi Film Festivali’ne jüri olarak çağırıldı. Aynı sene Çek Cumhuriyeti, Prag FAMU Film Okulu sınavlarını kazanıp sinema eğitimi almaya başladı. Böylelikle her iki üniversitedeki eğitimini tamamlayıp sanatsal çalışmalarına devam etmek için 2007 senesinde İstanbul’a yerleşti. 2015 yılında REDart istanbul ile Contemporary Istanbul sanat fuarına katıldı.

CÖMERT DOĞRU

1977 yılında İstanbul’da doğdu. Süleyman Demirel Üniversitesi Grafik Bölümü’nden 2000 yılında mezun oldu yaptı. Üniversiteden sonra Türkiye, Almanya ve Amerika’da bazı reklam ajansları ile yayınevleri için (Parsmaccann Ericson, Propaganda, Alametifarika, Bastei Verlag, Altın Kitaplar vs.) çizimler yaptı. Cömert Doğru’nun 2009 yılında hazırlamış olduğu Stephen King kitap kapakları ünlü Amerikan yayınevi Centipede Press tarafından hazırlanan ‘Artists Inspired by Stephen King’ isimli , yazar için bugüne kadar yapılmış en güzel kitap kapaklarının , film afişlerinin derlendiği bir kitapta yer aldı. 2011 yılında UNICEF yararına düzenlenen Stars of Istanbul projesi için hazırladığı yıldız , düzenlenen gecede en iyi yıldız seçildi ve en yüksek rakama satılan yıldız oldu. Hiper-gerçekçi resimlerini bilgisayar desteği olmaksızın tuval üzerine akrilik boya ile yapan sanatçı , çalışmalarını RED art istanbul çatısı altında sürdürmektedir.

SERDAR AKKILIÇ

1981 yılında İstanbul’da doğdu. Otodidakt bir sanatçı olan Akkılıç resim eğitimini özel bir davet üzerine gittiği Oslo Natioanal Academy of the Arts , Norveç’te aldı. Resimlerinde iç dünyasını müdehale olmaksızın tuvale aktaran Serdar Akkılıç , konu olarak insanın Dünya üzerinde bazen kendisiyle , bazen de doğayla olan mücadelesini göstermeye çalışmaktadır. Genel olarak kuzey ülkeleri sanatından etkilenen sanatçının eserlerindeki bu farklılık çağdaşlarından hemen ayrılabilmesini sağlamaktadır. Sanatçının eserleri önemli kişi ve kurumların koleksiyonlarında yer bulurken, katıldığı çeşitli sanat organizasyonlarının haricinde karma ve kişisel olmak üzere birçok sergide yer almıştır. Çalışmalarını RED art istanbul çatısı altında sürdürmektedir.

PINAR DU PRE

1972 yılında Viyana’da doğdu ve Künstlerhaus , Wiener Werktstaette’nin bıraktığı yoğun sanat ortamından etkilenerek yetişti. 1994 Viyana Üniversitesi’nde Marketing dalından mezun olan Du Pre aynı dönemlerde Werktstaette für Kunst und Kultur ve Viyana VHS’de sanat kurslarına katıldı. Otodidakt olan sanatçı çocukluğunda kendi oyuncak bebeklerini dahi kendi üretti , 12-13 yaşlarında ilk yağlıboya tablolarını yapmaya başladı. 1994 senesinde daha öğrenci iken keşfettiği özel bir yağlıboya baskı tekniği ile yaptığı ilk nü serisi Linz’de büyük ilgi gördü. Viyana ve Linz’de karma sergilere katılan sanatçı çalışmalarını RED art istanbul çatısı altında sürdürmektedir.

İLKE KUTLAY

1982 yılında İstanbul’da doğdu. 2007’de Mimar Sinan Üniversitesi GSF Resim Bölümü’nü bitirdi. İlke Kutlay resimlerinde kullandığı hayvan figürleri ve melankolik etkiyle kendine özgü bir dil geliştirmiştir. Zaman içinde bu etkiyi güçlendirerek insan figürlerini de bu etkiye dahil etmiştir. Genç sanatçı seçtiği figürleri , gerçek dünyadan kopuk , gösterişli ve eğlenceli tavırlar sergileyen karakterler olarak resmederken , doğal ortamlarından koparılmış hayvan figürlerini de aynı sahne içerisine yerleştiriyor. Resimlerini diğerlerinden ayıran en önemli özelliği boya, ışık ve renk tekniği olarak göze çarpıyor.Resimleri önemli koleksiyonlarda yer alan sanatçı, çalışmalarına RED art istanbul çatısı altında devam etmektedir.

DİLARA AYGÜN

1986’da İstanbul’da doğdu. 2006‘da Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar Resim Bölümü’ne giriş yaptı. Doç. Dr. İsmet Çavuşoğlu atölyesinde eğitimini tamamladı. 2011-2012 Yıldız Teknik Üniversitesi Pedagojik formasyon belgesi almıştır.

Kişisel Sergiler

  • 29 Mayıs – 9 Haziran 2010 Piha Kollektif Sanat “Mühürlenmiş Kadınlar”
  • 27 Kasım -11 Aralık 2010 Gama Gallery “Mühürlenmiş Kadınlar”
  • 2-9 Nisan 2016 Red Art İstanbul “Palm and Fish”