“İLK ŞEYLER ÜLKESİ” SERDAR AKKILIÇ

RESİM SERGİSİ

Her yok oluş yeniden varoluşların habercisi, her yıkım yeni başlangıçlara gebe… İçinde yaşadığımız dünyada günlük akıştan, gözle görünen gerçekliklerden aslında çok daha fazlası var. Hissedip de adlandıramadığımız tüm bu sıra dışılıkları ve gizemleri görmek için bazı özel insanların rehberliğine ihtiyaç duyuyoruz zaman zaman. Yaratıcının tuttuğu kumaşın bir parçasını elinde tutan, günlük hayatın karmaşasından kendini sıyırmış, en derinleri keşfetmeyi amaçlayan ve hayal gücünün sınırlarını zorlayan özel kişiler, bizleri de gördüklerimizden fazlası olduğuna inandırmayı başarıyor.

Bu fantastik dünyanın en cesur kaşiflerinden biri olan Serdar Akkılıç müthiş zihnini bizlere yeni sergisiyle açıyor.

28 Nisan Perşembe akşamı 19.30-22.30 saatleri arasında Arnavutköy Joint Idea’da küratörlüğünü Meryem Sultuybek’in yaptığı,

Serdar Akkılıç’ın “İlk Şeyler Ülkesi” isimli yeni resim sergisinin açılışına davetlisiniz.

Sergiyi 15 Mayıs’a kadar gezebilirsiniz.

“Resimlerimde yarattığım mekanlar; günlük hayatta rastlayamayacağınız, içinde bulunamayacağınız, fotoğrafını çekemeyeceğiniz, sıra dışı, fantastik, sürreal mekanlardır. Bu mekanlarda yer alan figürler ise, bu dünya ile yarattığım dünyalar arasında bir köprü niteliği taşımaktadırlar ve işlevleri zaman zaman değişiklik göstermektedir. Tıpkı içinde yaşadığımız hayat ile mücadelemizde sık sık farklılaşan yöntemlerimiz gibi. Figürlerin kafalarına yerleştirdiğim kırmızı kukuletaları, figürleri içinde yaşadığımız yeryüzünden ayıran bir çeşit sembol olarak kullanıyorum. Norveç’te bulunduğum  süre boyunca kuzey sanatına duyduğum yakınlık resimlerime de yansımıştır. Her sanatçı içinde bulunduğu ortam ile kurduğu ilişkiyi farklı ifade biçimleriyle anlatmaya çalışır. Ben de insanın, dünya üzerinde, bazen kendisiyle, bazen de doğayla olan mücadelesini, kafamdan geçen hayali imgelerle yeniden kurgulamaya çalışıyorum.”

SERDAR AKKILIÇ

1981 yılında İstanbul’da doğdu. Otodidakt bir sanatçı olan Akkılıç resim eğitimini özel bir davet üzerine gittiği Oslo National Academy of the Arts, Norveç’te aldı. Resimlerinde iç dünyasını müdehale olmaksızın tuvale aktaran Serdar Akkılıç, konu olarak insanın Dünya üzerinde bazen kendisiyle, bazen de doğayla olan mücadelesini göstermeye çalışmaktadır. Genel olarak kuzey ülkeleri sanatından etkilenen sanatçının eserlerindeki bu farklılık çağdaşlarından hemen ayrılabilmesini sağlamaktadır. Sanatçının eserleri önemli kişi  ve kurumların koleksiyonlarında yer bulurken, katıldığı çeşitli sanat organizasyonlarının haricinde karma ve kişisel olmak üzere birçok sergide yer almıştır. Çalışmalarını REDart İstanbul çatısı altında sürdürmektedir.