Ruhun çiçek açsın

Genç ve yetenekli sanatçı Merve Turan, yeni resim sergisi  “Ruhun çiçek açsın” ile bizi birbirinden güzel renklerle dolu fantastik dünyasına davet ediyor. Sergi 23 Mart 2017 tarihinde Arnavutköy Join+idea’da sanatseverler ile buluşuyor.

Sergiyi 16 Nisan 2017’ye kadar ziyaret edebilirsiniz.

Ruhun Çiçek Açsın

Ağzımızdan çıkan sözleri
Duymadan söyledik
Suçluyuz hepimiz
Birbirimizi anlayamadık
….

Bırakıp gitsek mi başka bir aleme?
Bir bahçede yemyeşil
Bir güneş tupturunç…
O masada herkes gülse
O anda kalsa
Çay kaşığı sesi bitmeden
Rüyadan uyanmasak
Papatyalar kaplasa her yeri
İçimiz yeniden filizlense
Ruhumuz çiçek açsa..

–Merve Turan, Sanatçı

“Tüm dünya dizginlenemeyen bir değişimin içindeyken, her bir yan karmaşa ve bilinmezlik ile doluyken, sabahları yataktan çıkıp hayata karışmaya duyulan istek gittikçe azalıyor. Yorgun, endişeli ve soru işaretleriyle doluyuz. Gün geçtikçe hayata dair daha fazla belirsizlik ile çevreleniyoruz.

Böyle bir dönemde dünya hızını kesmeksizin dönmeye bu kadar kararlı iken, kendimiz için yapabileceğimiz en büyük iyilik; küçük, basit ve gerçek anlar yaşamak belki de. Gerçek bir an yakalamak, tek bir an ama sonsuza kadar bize ait ve her şeyiyle samimi. Her gün geçtiğimiz yollardaki yeşillerin güzelliği, hepsi bambaşka formlara sahip ağaçların görkemi hatta tüm bu harikalar karşısında gözleri hayret ile açılmış bir yolcunun yüz ifadesi. Ve ruhumuza çiçek açtıracak güzelliklere sahip milyonlarca ayrıntı daha.

Merve Turan’ın resimleri hayata dair bu kıymetli ve güzel anların harika yansımaları; yepyeni, samimi ve mutluluk dolu anlar yakalamamıza fırsat veren hediyeler.”

–Meryem Sultuybek, Sergi Küratörü

 

Merve Turan

Çağdaş sanatın genç temsilcilerinden Merve Turan, 1987 yılında İstanbul’da doğdu. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden  mezun olan sanatçı yurt içi ve yurt dışında birçok karma sergiye katıldı. Aynı yıl Işık Üniversitesi Sanat Kuramı ve Eleştiri Programında  yüksek lisans  eğitimine başladı. İlk kişisel sergisini 2013 yılında gerçekleştirdi. 2011-2015 yılları arasında  IMOGA İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi koordinatörlüğünü ve Prof. Süleyman Saim Tekcan’ın asistanlığını yaptı. 2016 yılında IMOGA’da kurulan baskı okulunda baskı-resim dersleri vermekte, resim çalışmalarını Kadıköy’de bulunan atölyesinde gerçekleştirmektedir.